Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930 Wapakoneta, Ohio’da Stephen Armstrong ve Viole Engel Armstrong’un oğulları olarak dünyaya geldi. Annesi küçük yaşlardan beri Neil’e sürekli kitap okudu ve ona kitap sevgisini aşıladı. Neil bu sayede erken yaşta okumayı öğrendi. Kitapların yanı sıra uçakları ve evin içinde uçak uçurmayı da çok severdi. İlk uçak yolculuğunu altı yaşından önce babası ile birlikte yüksek ve tek kanatlı uçak Ford Tri Motor ile gerçekleştirdi.

Neil Armstrong
Neil Armstrong

Neil Armstrong ve Çalışma Hayatı

Çalışma hayatına henüz on yaşındayken başladı ve birçok farklı işte çalıştı.  İlk işi mezarlıktaki çimleri biçmekti. 1941 senesinde taşındıkları Upper Sandusky de bir süre fırında çalıştı. Bunun dışında eczanede ayak işlerine baktı ve markette, hırdavatçıda çıraklık yaptı. Amerika’da Japonların saldırısından sonra izci faaliyetleri hız kazandı. Neil de yeni kurulan Ohio’nun 25 numaralı izci birliğine katıldı. İzcilik faaliyetlerinin yanı sıra kurduğu “Kurt Devriyesi “ adını verdikleri grup arkadaşlarıyla uçak modelleri de yaptı.

Müziğe ve enstrümanlara da ilgisi büyüktü. Lisesindeki koro kulübüne ve bando takımına katıldı. Sesini sevdiği enstrümanlardan biri olan bariton borusunu çalabiliyordu. Neil aynı zamanda bu dönemde uçuş dersleri de almaya devam etti. 16 yaşında henüz araba ehliyeti bile yokken pilot lisansına sahip oldu. Üniversiteyi Purdue Üniversitesinde Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünde okudu. Armstrong 1949’dan 1952’ye kadar deniz havacısı olarak görev yaptı. 1955’te Ulusal Havacılık Danışma Komitesi’ne (NACA) katıldı. Sonraki 17 yılı NACA ve halefi olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) mühendisi, test pilotu, astronotu ve yöneticisi olarak devam etti. Calif Uçuş Araştırma Merkezi’nde Proje pilotu olarak kariyerine devam etti. Jetler, roketler, helikopterler ve planörler dahil olmak üzere 200’den fazla farklı uçak modeli uçurdu. 1962 yılında astronot statüsüne geçti ve Gemini 8 görevi için komuta pilotu olarak atandı. Gemini 8,16 Mart 1966’da fırlatıldı. Armstrong uzaydaki iki aracın (diğeri Agena insansız kılavuz aracı) ilk başarılı kilitlenmesini gerçekleştirdi. 

Neil Armstrong’un Ay’a İlk Ayak Basışı

16 Temmuz günü Florida’nın Merritt İsland kasabasında bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden Saturn V tarafından fırlatılan Apollo 11, NASA’nın Apollo projesinin beşinci insanlı uçuşudur. Bu uçuş mürettebatında Neil Armstrong da vardı. Roket tarafından fırlatılan uzay aracı 3 bölüme sahipti: Komuta Modülü, Hizmet Modülü ve Ay Modülü. Uzay aracının 3 gün süren Ay yörüngesine girme sürecinin ardından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay Modülüne geçiş yaptı. 20 Temmuz 1969 tarihinde Armstrong o tarihi olayı gerçekleştirdi. Ay yüzeyine ayak bastı ve ağzından şu cümle döküldü:”(bir) insan için küçük, insanlık için büyük bir adım. “ Böylece Amerika başkanının 1960’ların sonuna kadar Ay yüzeyine ayak basma hedefi gerçekleşmiş oldu. Neil Armstrong, 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı Ay yolculuğunda Ay’a ayak basan ilk insan olarak tarihe geçti. Armstrong daha sonra hayatına çeşitli yerlerde yöneticilik, yardımcılık, ve profesörlük yaparak devam etti.

Apollo 11’in Ay’a İniş Yaptığı An

Daha detaylı bilgi için dergimizin 10.sayısına ve daha çeşitli bilgiler için sayı arşivimize göz atabilirsiniz.

    

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazar Hakkında

Merhaba, ben Nazlıcan Güvenoğlu. Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik bölümü öğrencisiyim. Müzik dinlemek, şarkı söylemek, dans etmek, kitap okumak, araştırma yapmak ve gezmek en sevdiğim aktivitelerin başında geliyor. Başta biyoloji olmak üzere bilimin pek çok alanına ilgiliyim ve öğrenmeyi çok seviyorum. Öğrendiğimiz her bilginin ufkumuzu genişlettiğine ve yolumuza ışık olduğuna inanıyorum. Spektrum'da 2,5 senedir görev alıyorum ve içinde bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Umarım dergimizi okurken keyif alırsınız ve öğrendikleriniz yolunuza ışık olur. Spektrumla kalın!

Makaleleri Görüntüle